Сертифициран семинар
Продължителност на обучението: от 09.30 до 17.00 часа
Начало: 09:30 ч.
Място на провеждане:
Присъствено в зала в Учебния център на Международен банков институт, София 1202, ул. „Бачо Киро“ №49 (вход откъм ул. „Св. св. Кирил и Методий“)
ПОЗНАТО ЛИ ВИ Е ТОВА?
Искате да придобиете или развиете навици за задълбочен кредитен анализ на потенциалните заемополучатели? Подготвяте се да дадете заключения за тяхната доходност, финансова устойчивост и платежоспособност?
Необходимо Ви е да разбирате как влияе наличието на оперативен лизинг, капитализирани лихви и съучастия на кредитоспособността на фирмата-кредитополучател?
Необходимо Ви е да познавате клопките при използването на показателите EBITDA, оборотен капитал и ликвидност?
ЖЕЛАЕТЕ ЛИ СЛЕДНИТЕ РЕЗУЛТАТИ?
Задълбочено да анализирате финансовото състояние на кредитополучателя, съставяйки аналитични финансови отчети.
Да знаете защо нетния оборотен капитал (working capital) и EBITDA могат да бъдат подвеждаща мярка за ликвидност.
Да притежавате широк кръг от познания свързани с логиката на финансовите отчети, от гледна точка на кредитния риск.
Да разбирате индикациите за кризисни процеси в дейността на предприятието, както и да прилагате методите за диагностика на кризисни състояния.
КАКВИ РЕШЕНИЯ ВИ ПРЕДЛАГАМЕ?
Практически курс, в който за един ден се представя теорията и практиката на задълбочения анализ финансовите отчети на кредитополучателя, използвайки аналитична информация не само от финансовите отчети, но и от годишната данъчна декларация, главната книга и оборотната ведомост.
Разглеждане на практически примери, съставени въз основа на реални финансови отчети на нестопански и бюджетни организации, позволяващи да се отработят ефективни навици за кредитен анализ.
ЗА КОГО Е ТОВА ОБУЧЕНИЕ?
Кредитни и финансови аналитици
Специалисти корпоративно банкиране
Фирмени служители, подготвящи и отговарящи за кредитни сделки
ВОДЕЩ ТРЕНИНГА
Петър Петров е доктор по икономика и управление с докторат по въпросите, свързани с ликвидността на отраслово и фирмено ниво. Хоноруван преподавател в УНСС по дисциплината „Креативно счетоводство“. Автор е на книгите „Практически анализ на финансовите отчети – концепция и примери“, „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“ и други.
ПРОГРАМА НА ОБУЧЕНИЕТО
Анализ на отчета за доходите
Особености при анализа на ОПР и баланса на нестопанските и бюджетни организации. Разчитане на структурата на разходите. Разчитане на структурата на приходите. Значение на коригиращите позиции в ОПР.
Анализ на съотношенията за: марж (брутен, EBITDA, EBIT, печалба преди данъчно облагане, нетна печалба), лихвено покритие, покритие на дивидентите.
Специфични финансови показатели, свързани с анализа на организациите с нестопанска цел: Коефициент на платени услуги (Revenue Ratio), Съотношение на необходимите фондове (Funds Requirements Ratio), Индикатор за ликвидност на фондовете (Liquids Fund Indicator), Коефициент на текуща ликвидност (Current Ratio), Общ дълг към общо активи (Total Debts to Assets).
Анализ на баланса
Какво представляват дълга и квази-дълга?
Анализ на ликвидността и оборотния капитал: структурна и диспозитивна ликвидност.
Мотивация за наличието на привлечен капитал: финансов ливъридж и лихвен ефект върху данъците.
Анализ на съотношенията за: ливъридж, ликвидност, покритие на активите, оборотен капитал, ROIC, ROE, оборот на активите, анализ на Dupont.
Финансови измерители в модела на Майкъл Портър.
Индикации за кризисни процеси в дейността на предприятието. Методи за диагностика на кризисни състояния.
Анализ на отчета за паричните потоци
Оперативен паричен поток, NWC, инвестиции и финансиране. Разлики между оперативни приходи и оперативен паричен поток.
Основни и вторични източници на погасяване на дълга.
Кредитиране на базата на парични потоци срещу кредитиране на активи.
Анализ на съотношенията: покритие на лихвите и инвестициите; обслужване на дълга и покритие на погасяването на дълга, коефициенти на превръщане на пари в брой, покритие на дивиденти.
ЗАБЕЛЕЖКА: Участниците получават сертификат за завършения курс от Международен банков институтДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЛЕКТОРА
Петър Петров, е доктор по икономика и управление с докторат по въпросите, свързани с ликвидността на отраслово ниво. Автор е на книгите „Практически анализ на финансовите отчети – концепция и примери“, „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“, „Наръчник: Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“ и „Наръчник: Ефективно взаимодействие управител – счетоводител“, както и на над 200 публикации в специализирани и периодични издания по тематики, свързани с прогнозирането на финансови затруднения, анализа на финансовите отчети, счетоводството и кредитния анализ. Автор на научни разработки в областта на ликвидността на нефинансовите предприятия на отраслово ниво, представени на международни научни конференции в страната и в чужбина. Консултира както малки и средни български и чуждестранни фирми, така и мултинационални компании, опериращи в над 165 държави в света. Участвал е в преговори на държавно ниво като водещ консултант. От 2005 г. е автор и водещ на фирмени обучения, динамични тренинги и семинари, свързани с тематиката на финансовия и кредитен анализ, разработването на успешни бизнес планове, бизнес преговори, успешните презентации. Лектор на Германо-Българска индустриално-търговска камара, Гьоте-Институт България, Международен банков институт, банки, небанкови финансови институции, лизингови компании.
Таксата за участие е 240 лева с включен ДДС. При записване на двама и повече участници от една банка/институция до 21.01.2025 г. таксата за участие с вкл. ДДС е в размер на 228 лева на участник. МОЛЯ, ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ! ПРИ ОТКАЗ НА ЗАЯВЕНО УЧАСТИЕ 3 и по-малко работни дни преди началото на семинар, заявителят дължи 50% от таксата за участие. При НЕЯВЯВАНЕ на записан участник, заявителят дължи 100% от таксата за участие.Плащането се извършва: по банков път, като изрично се посочи темата на семинара.
Организация: "МБИ" ЕООД
Централна кооперативна банка Клон “Дондуков”
Сметка: BG24 CECB 9790 1041 5874 00
BIC код: CECBBGSF
В основание за превода се вписва: дата на курса, име и фамилия на участника. Фактура за преведената такса ще получите в деня на курса или (друго).
За да участвате в курса, трябва да се запишете на телефон: 0889 476 160, 0888 222 351 или да се регистрирате директно през нашия сайт.
Регистрирай се тук